PRACODAWCA MOŻE SKONTROLOWAĆ TWOJĄ TRZEŹWOŚĆ – ważne zmiany w Kodeksie Pracy już od 20 lutego 2023 roku

W dniu 6 lutego 2023 roku ogłoszona została nowelizacja kodeksu pracy, zgodnie z którą pracodawca już od 20 lutego 2023 roku będzie mógł zbadać trzeźwość pracownika w miejscu pracy.

                Zgodnie z nowymi przepisami, jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia, pracodawca może wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników. Pracodawca ma możliwość zbadania pracownika alkomatem każdego pracownika, wykorzystując metody niewymagające badania laboratoryjnego za pomocą urządzenia posiadającego ważny dokument potwierdzający jego kalibrację lub wzorcowanie, tj. powszechnie znanym alkomatem. Pracodawca jest przy tym zobligowany do poszanowania godności i innych dóbr osobistych pracownika.

                W przypadku stwierdzenia w badaniu stanu po użyciu alkoholu lub stanu nietrzeźwości pracodawca nie dopuszcza pracownika do pracy, zaś z badania sporządzany jest protokół, a informację dotyczącą podstawy niedopuszczenia pracownika do pracy przekazuje się pracownikowi do wiadomości.

                Przypomnijmy, stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3, natomiast stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi powyżej 0,5‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.

                UWAGA: Pracodawca nie dopuszcza również do pracy w przypadku, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że pracownik stawił się do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo w stanie nietrzeźwości, lub spożywał alkohol w czasie pracy.

                Warto wiedzieć: Na żądanie pracodawcy lub pracownika niedopuszczonego do pracy badanie stanu trzeźwości przeprowadza organ powołany do ochrony porządku publicznego (np. Policja). W związku z tym w przypadku, gdy twoim zdaniem pracodawca niesłusznie nie dopuszcza cię do pracy, masz prawo zażądać badania przez Policję, atestowanym przez organ alkomatem.

Ponadto, organ porządku publicznego zleci przeprowadzenie badania krwi, jeżeli:

1) nie ma możliwości przeprowadzenia badania alkomatem;

2) pracownik niedopuszczony do pracy odmawia poddania się badaniu alkomatem;

3) pracownik niedopuszczony do pracy żąda przeprowadzenia badania krwi pomimo przeprowadzenia badania alkomatem;

4) stan pracownika niedopuszczonego do pracy uniemożliwia przeprowadzenie badania alkomatem;

5) nie ma możliwości wskazania stężenia alkoholu z powodu przekroczenia zakresu pomiarowego urządzenia wykorzystywanego do pomiaru.

UWAGA: W przypadku gdy wynik badania nie wskazuje na spożycie przez ciebie alkoholu, okres niedopuszczenia pracownika do pracy jest okresem usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Oznacza to, że za okres ten należy ci się wynagrodzenie!

                Warto wiedzieć: Podobnie ma się sytuacja, w przypadku podejrzenia, że pracownik stawił się do pracy w stanie po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu (np. narkotyki) lub zażywał taki środek w czasie pracy. W związku z powyższym, w przypadku zażywania innych niż alkohol substancji psychoaktywnych, pracodawca również ma możliwość skontrolowania trzeźwości pracownika oraz nie dopuścić do pracy w przypadku stwierdzenia stanu po ich zażyciu.