Testament własnoręczny

Testament to nic innego jak rozrządzenie majątkiem spadkodawcy na wypadek śmierci. Należy pamiętać, że testament ma pierwszeństwo przed dziedziczeniem ustawowym.

Kto może sporządzić testament?

Zgodnie z przepisami (Kodeks cywilny) testament może zostać sporządzony, ale również i odwołany tylko przez osobę mającą pełną zdolność do czynności prawnych. Jednym z najpopularniejszych testamentów jest zatem testament własnoręczny. Testament taki musi zostać sporządzony w całości pismem ręcznym spadkodawcy. Ponadto musi zostać opatrzony datą i podpisem spadkodawcy.

Poza testamentem własnoręcznym należy wyróżnić również: notarialny, urzędowy oraz szczególne tj. ustny, podróżny i wojskowy.

Pamiętaj! Nie wystarczy napisanie testamentu na komputerze i opatrzenie go własnoręcznym podpisem.

Ważne! Testament może zawierać rozrządzenie tylko jednego spadkodawcy. Nie można sporządzić testamentu wspólnego.

Wspomniany wyżej podpis spadkodawcy zgodnie z orzecznictwem powinien być złożony pod rygorem nieważności pod pismem zawierającym rozrządzenie na wypadek śmierci (pod treścią sporządzonego testamentu).

W testamencie można powołać do dziedziczenia więcej niż jedną osobę wraz ze wskazaniem udziałów dla poszczególnych przyszłych spadkobierców. Gdy udziały nie zostały wskazane w testamencie wówczas poszczególni potencjalni spadkobiercy dziedziczą w częściach równych.

Treść testamentu może zawierać również: polecenie, zapis i zapis windykacyjny oraz wydziedziczenie.

Pamiętaj! W przypadku sporządzenia kilku testamentów, co do zasady sporządzenie nowego testamentu następuje odwołanie poprzedniego. Jeżeli jednak spadkodawca sporządzając nowy testament nie wskazał, iż poprzedni odwołuje, odwołaniu ulegają tylko te postanowienia, których nie ma możliwości pogodzić z treścią nowych postanowień.

Ważne! Testament własnoręczny możesz przechowywać w domu. Jeżeli jednak obawiasz się, że mógłby zostać zniszczony, bądź zgubiony możesz przechować go u notariusza.